Spolu s manželem jsme uklízeli a probírali věci v podkroví. Roky jsme tam obcházeli skříň po dědečkovi, kterou bychom nyní chtěli prodat. Ani já, ani manžel však nevíme, jestli má vůbec nějakou cenu. Bylo by ji třeba opravit, ale na pohled vypadá slušně, jako by ručně vyřezávaná. Ptali jsme se proto známých a ti nám řekli, že se ji vyplatí zanést ke starožitníkovi. Rovněž nám řekli, že bychom si mohli nějakou starožitnost dokoupit, prý je to dobré místo, kam si uložit peníze a domácnost to oživí. Co bychom měli udělat a kam se obrátit, kdybychom chtěli koupit nějaký starý nábytek? Děkuji za radu. Jana, Piešťany
Jako první otázku by si měl člověk zodpovědět, jestli chce skutečně historický originál nebo si vystačí s replikou – věrnou kopií předlohy, o které se ví, že není originálem. V případě, že jste rozhodnuti uložit své peníze do staré cennosti, je tento článek jako stvořený pro vás.
starožitný nábytek
Co je považováno za starožitnost?
Pokud vůbec nerozumíte užitému umění, je důležité zůstat velmi obezřetným. Za starožitnost se považuje nábytek starší sto let, který zároveň musí obsahovat jistou uměleckou a historickou hodnotu. V širším pojetí musí pocházet alespoň před období druhé světové války.
Velmi často se stává, že malby, sochy či nábytek vyhlašovaný za starožitný na různých – nejen internetových – bazarech a starožitnictvích je ve skutečnosti padělek, případně jde o omyl prodávajícího. Chcete-li prodat nebo koupit starožitnost, poraďte se alespoň se dvěma odborníky, kteří se navzájem neznají. V případě, že ve starožitnictví objevíte například krásný stůl, vezměte k němu dalšího odborníka, aby potvrdil jeho pravost.
Další způsob, jak se pojistit, je požadovat od prodávajícího prohlášení o autenticitě – tak by měl v případě padělku vrátit vaše peníze. Pokud bude proti tomu protestovat, víte, že něco není v pořádku.