Znáte měkkou vlnu merino? Šikovní manželé z ní tvoří hřejivé výrobky

Manželé Františka a Marián z Nové Bane se po studiu technické školy, marketingu a masmédií překvapivě vrhli na tvůrčí řemeslo. Jak sami tvrdí, milují umění, hezké věci, fotografování i slovenskou přírodu. Za srdce je však chytilo ještě něco jiného – měkká, hřejivá vlna merino, ze které tvoří.

Co se musí stát, aby se mladý člověk rozhodl ubrat takovou, řekněme, uměleckou cestou? Vzpomínáte si na ten moment?

Pamatuji si… Bylo to v období, kdy jsme s manželem hledali inspirace pro náš domov a jeho zařízení. Měli jsme vyhrazený rozpočet i vysněné představy. Tyto dvě oblasti jsme však nedokázali skloubit. Líbily se nám nesériové výrobky, které jsou buď drahé, nebo je u nás nedostat. Myslí mi tedy začala běhat myšlenka, abychom si takové vyrobili sami. Se stejnou myšlenkou přišel za mnou i manžel, nevěda, o čem uvažuji já. To byl ten moment.

merino vlna

Jsou to už dva roky, co jste začali, jaké to tehdy bylo?

Šílené… A k dnešnímu dni jsme toho museli hodně změnit. Zpočátku jsme tvořili ze dřeva, hlavně z palet. K práci s vlnou merino jsme se dostali zhruba o rok později. Viděla jsem, že práce se dřevem je pro ženu opravdu fyzicky náročná a chtěla jsem najít něco ženskejšího – jemnějšího. Na internetu jsem jednou uviděla fotografii právě s touto krásnou obří dekou a hned jsem se do ní zamilovala.

merino vlna

Sebedisciplína je asi ve vašem fachu důležitá, že?

To ano, snažíme se vstávat brzy. V 5:30 zazvoní budík, potom snídaně, kávička, modlitba a jde se pracovat. Nejproduktivnější čas je pro nás dopoledne, když to nejlépe myslí a výborně se tvoří. Ten, kdo si tvoří vlastní práci, byznys či značku, jistě ví, že to není jen o samotné výrobě. Manžel má na starosti management a plánování, já pro změnu výrobu, design a kontakt se zákazníky.

merino
Na začátku, když manželé ještě rozebírali a recyklovali starý nábytek, se vše odehrávalo v garáži u rodičů. Dnes mají vlastní ateliér, kde tvoří. Představa společné tvorby dvojici od samého začátku nadchla, viděli v ní potenciál, a tak je to dodnes.
V jaké atmosféře tvoříte, čím je důležité se obklopit?

Máme svůj ateliér, kde tvoříme, fotíme a produkujeme, co je třeba. Já osobně, když se potřebuji na něco soustředit, ať už jde o výrobu něčeho nového nebo vymýšlení textu k produktu, potřebuji ticho, nejlépe samotu. Všechny zbytečné podněty mi práci jen prodlužují. Když však děláme práci již naučenou, dobrá hudba není nikdy špatná. 🙂

Shot of a woman sitting at home with a hot beverage and a blanket

merino vlna

Co vás na vaší práci baví a naplňuje nejvíc?

Pocit realizace, dávat do práce svých rukou i srdce, dělat něco, co nás baví. Mám ráda, když jsou zákazníci spokojeni, když se těší z toho, co jsme jim vytvořili. Když nám pošlou fotografie, jak si s naší dekou či polštářem zkrášlili domů. Myslím, že pokud se umělec věnuje své činnosti desítky let, musí postupovat, vyvíjet se a kreovat i svou tvorbu. Světu tak přináší prostřednictvím svých děl neustále novější pohled na svět. Tak to vnímáme my.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram