Vytvořte dětem království, podkroví je k tomu ideální

Děti milují netradiční prostory a jistě s radostí uvítají království právě pod sníženým stropem s trámy, nabízející nevšední využití.

Podkrovní místnosti mají tu velkou výhodu, že působí neobyčejně útulným dojmem, a proto zde lze vytvořit atraktivní útočiště, kde si budou děti rády hrát, odpočívat, kreslit nebo dělat domácí úkoly. I zde vás budou omezovat šikminy, zvláště při umístění vyššího nábytku. Menším dětem to ale nevadí. Potřebují hlavně nižší skříňky a police, ať už na hračky nebo šatstvo – nechte na ně, kam si co uloží.

Při výběru zařízení rozhoduje i věk dítěte. Miminka mají jiné potřeby než školkaři a školáci. Záleží také na tom, kolik chcete investovat a po kolika letech plánujete vyměnit kojenecký nábytek za studentský pokoj. Mobiliář lze vyskládat i postupně, jak dítě roste.

dětský pokoj
V případě, že máte v plánu během krátkého období pokoj měnit, neobávejte se ani odvážnějších řešení. Určitě budete rádi, když si po sobě dítě uklidí samo, přizpůsobte tomu i úložné prostory. I ti nejmenší do nich musí dosáhnout a ideálně i vidět, co je kde schováno. (Foto: Ikea)
Hra se skříňkami

Při výběru nábytku se raději vyvarujte vysokých prvků a upřednostněte nižší skříňky s výjimkou šatní skříně. Ideální je lehký, konstrukčně jednoduchý nábytek. Odlehčeným dojmem zde působí police, které ani neubírají na vzdušnosti. Na zkosené stěně můžete z menších skříněk vyskládat „zubatou“ skříň sledující sklon střechy. Nízké stěny pod šikminami využijte hlavně k ukládání. Hodí se sem vestavěný nábytek, ale také drobné solitéry – nízké policové skříňky, kontejnery a boxy na hračky a knihy. Skříňkami můžete rozčlenit jednotlivé zóny podle činnosti, kde dítě tráví čas, například na místo na učení a klidnou zónu na spaní. Místo pod postelí můžete také využít jako velkorysý úložný prostor se šuplíky či policemi.

dětský pokoj
Při zařizování dětského pokoje zvažte, jak dlouho má ve stejném stavu dítěti sloužit, a tomu přizpůsobte zařízení i celý jeho design. Má-li sloužit několik let, zvolte neutrální vzhled, který budete vy a později dítě doplňovat různými barevnými doplňky. (Foto: Komandor)
Nezanedbejte bezpečnost

Computer-generated image of kids room in Dinosaurs theme interior design. White and green kids room with bed and storage shelves on side in 3d rendering.

Při zařizování zejména dbejte na bezpečnost a rozmístěte zařízení tak, abyste minimalizovali riziko úrazu úderem do hlavy. Volte nábytek s oblými hranami, schody nebo vysoké postele s bezpečnostními sítěmi či zábranou. Nábytkáři dnes nabízejí zdravotně nezávadné povrchové úpravy – barvy a laky bez formaldehydu, precizně opracované masivní dřevo bez rizika třísek a mořené lazurami na bázi vody nebo povrchové úpravy se včelím voskem či přírodními oleji.

Tajné skrýše

Místo, kde se mohou zašít, skrýt před světem, klidně hrát či číst, ocení děti v každém věku. Tajná skrýš by měla být dostatečně velká, aby v ní bylo pohodlně, ale ne příliš rozměrná, aby neztratila své kouzlo. Ve skrýši si děti často hrají na zemi, proto při výběru podlahy myslete na její kvalitu a jednoduchou držení. Ideální je vinylová, doplněná malými koberečky či polštářky.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram