Duben je měsíc, který mají mnozí zahrádkáři nejraději. Obchody jsou plné rostlin, které pak na záhonu rostou doslova před očima. Dny jsou opět o něco déle a poskytují více možností pro práci i potěšení ze zahrádky. Pro zahrádkáře je duben jeden z nejrušnějších měsíců v roce.
V užitkové zahradě v této době vrcholí setba semen zeleniny. Pěstujeme-li si vlastní záhonové rostliny, je třeba je denně zalévat a hnojit, a to i tehdy, když jsou ještě ve květináčích. Pozornost potřebují i trvalky, které zastřiháváme a vyvazujeme. Dáváme pozor, aby rostliny měly dostatek vody. Semena jsou na vláhu citlivá i po vyklíčení – pokud povrch půdy proschne, semenáčky hynou. V dubnu mohou být ještě velké rozdíly v počasí mezi různými částmi Slovenska. Zatímco na jihu je již obvykle příjemné jaro, sever má počasí často stejné jako v březnu. Někdy ještě dokonce nasněží, což však půdě prospívá, neboť srážky jsou nyní důležité.
Zaléváme a nastýláme
Půdu, do které sejeme, poléváme před výsevem i po něm a poté ji stále udržujeme vlhkou. Starší stromy a keře teď pravděpodobně suchem trpět nebudou, ale poléváme nedávno vysazené stromky a také dřeviny, které jsme vysadili na podzim. Vláhu v půdě pomůže udržet nastýlání. Důležité je, abychom organický materiál nastýlali na vlhkou půdu. Starší nástelku doplňujeme. Výborný je organický materiál jako kompost nebo chlévský hnůj, které pomáhají zlepšit strukturu půdy.
Bojujeme se škůdci a chorobami
Teplé a vlhké dny prospívají rostlinám, ale jsou i ideální pro šíření chorob a škůdců. Alespoň jednou týdně proto zkontrolujeme zahradu, zda se v ní nešíří nechtění návštěvníci. Kontrolujeme zejména listy ze spodní strany, škůdce hned sbíráme nebo ničíme. Malý postřik s insekticidem nebo fungicidem může v dlouhodobém horizontu snížit potřebu chemického ošetřování rostlin. V tomto období mohou napáchat velké škody šneci a slizniaky. Tyto škůdce můžeme odstraňovat mechanicky sběrem nebo chytáním do pastí. Abychom co nejvíce zabránili jejich výskytu, zahradu vyčistíme od odpadu a rostlinných zbytků, které poskytují škůdcům úkryt. Kolem citlivých rostlin umístíme ochranné bariéry. Udržet šneci a slizňáky dále od rostlin pomohou i kruhy z ostrého štěrku, popela nebo plastový límec odříznutý z láhve.
Omezujeme růst plevele
Na jaře rostou sprintem nejen požadované rostliny, ale také plevel. Objevuje se všude – na záhonech, ale také mezi dlaždicemi a na cestičkách. Půdu pravidelně okopáváme a plejeme, abychom postupně odstranili co nejvíce plevelů. Během prvních růstových období je plete mimořádně důležité. Je sice únavné, ale právě takhle na většinu následující sezóny omezíme růst plevelů.
Oživujeme bylinkovou zahrádku
Vyséváme další kuchyňské a salátové bylinky. Zaštipujeme trsnaté bylinky, jako je například bazalka, jakmile se vytvoří tři páry listů. Rostliny pomalu otužujeme, abychom je mohli v květnu vysadit na záhon. Odřezky odebrané minulé léto z vavřínu, levandule, máty, rozmarýnu a šalvěje, by již měly být dobře zakořeněny a připraveny k vysazování. Když chceme ze šalvěje vypěstovat živý plůtek, vysadíme rostliny na vzdálenost 30 centimetrů od sebe do lehké a suché půdy. Jinak je vysazujeme do skupin, aby na záhonu vytvářely ostrůvky. Na starších rostlinách zastřihujeme nové výhonky a postavíme opory k vysokým bylinkám.