Cold-Brew je skvělou alternativou přípravy čaje, která vám padne vhod zejména během teplých dní. Jak vám již anglické slovíčko cold napovídá, jedná se o přípravu, při které se čaj zalévá studenou nebo vlažnou vodou.
Tento druh nápoje připravíme tak, že necháme čaj louhovat ve studené vodě i několik hodin (cold brew). Cold brew má jemnou, přirozeně sladkou chuť plnou různých příchutí. Z chemického hlediska to znamená, že cold brew není nahořklý a obsahuje i méně kofeinu.
Jeho chuť se nezkazí
„Hlavní výhoda cold brew spočívá v tom, že i kdybyste neodhadli čas louhování a teplotu vody, bude vám stále chutnat a nepocítíte nahořklou chuť. Vytváří vždy jemnou chuť bylin a zahradního ovoce bez uvolnění tříslovin,“ vysvětluje znalkyně čajů Mariana Veselá z Veselého Čaje. Na přípravu Cold Brew z ovocných darů z vlastní zahrady doporučuje například jahody, maliny, meruňky nebo broskve.
Vhodné jsou i jedlé květiny
Při přípravě Cold Brew čajového nápoje postupujeme tak, že do litrové nádoby nasypeme 4–6 gramů čaje a přidáme kousky zahradního ovoce nebo i jedlých květin. Vše zalijeme vlažnou vodou a uložíme na několik hodin do chladničky. „Zde platí pravidlo, že čím větší kousky ovoce se ve směsi nacházejí, tím déle je třeba čaj louhovat. Louhujte alespoň čtyři hodiny, v tomto případě však klidně i celou noc,“ vysvětluje expertka na čaje. Po uplynutí stanoveného času (asi 5–8 hodin) čaj vyjmeme z chladničky a slijeme přes sítko.
Jde to is vlastními bylinkami
Cold Brew nápoj si můžete ještě vylepšit, když při jeho přípravě použijete nejen ovoce, ale úrodu bylinek. Jde přitom o bylinky, které si na zahradě běžně vypěstujete, jako je například máta, levandule, šipka a růže, meduňka, ibišek nebo šalvěj. Bylinková „tečka“ dodá nápoji extra šmrnc a vaše letní posezení na zahradě nebo terase budou nezapomenutelné.