Poslední jarní mrazíky zaženete parafínem, jde to však i levněji

Vánoční růže i sněženky jsou minulostí, vystřídali je narcisy, tulipány a krokusy, po nich přijde ještě početnější vlna květin. Nenechte se však předčasně ukolébat příjemnými signály jara: na zahrádce i na balkoně nebo terase se zelení zohledněte riziko nočního mrazíku.

Pravidelně monitorujte předpovědi. Pokud už ne přes některou z aplikací poskytujících v dostatečném předstihu výstrahy před výkyvy a anomáliemi, pak alespoň přes média či meteorologické weby. V časném jaru prokypřete vrchní vrstvu půdy hráběmi a zapracujte do ní první kompost. Nejenže obohatíte substrát a naservírujete flóře živiny – kompost kolem citlivých kořínků přináší také mechanickou ochranu při poklesu teploty pod nulu.

Stromy je třeba zakuklit

V podobném období je třeba provést sestřih růží, stromů včetně ovocných, keřů a trvalek, aby mohli včas nasadit nové výhonky. V případě následných mrazů však subtilnější stonky i kmínky obalte slaměnými či bambusovými rohožemi. U větších dřevin můžete omrznutí čerstvých výhonků předejít prostřednictvím kukel z netkané textilie či jutových pytlů velikosti XXL. Seženete je ve specializovaných prodejnách, počítejte však s poměrně vysokými náklady: zateplovací vak s obvodem i výškou jeden metr stojí kolem osmi eur.

Bílá stabilizuje teplotu

Pause0%VolumeAd
Ještě vyšší jsou výdaje zejména ve velkém sadě při použití krizového řešení v podobě pálení parafínových svíček. Pokud jste to neudělali už na zimu, kmeny a mohutnější kosterní větve natřete 20procentním vápenným mlékem. Bílá barva působí jako stabilizátor teploty a navíc prospívá svým dezinfekčním účinkem. U zeleniny platí, že čím dříve ji vysejete, respektive zasadíte, tím rychleji budete mít úrodu. Navíc, pro některé druhy a odrůdy to znamená náskok před škůdci.

Schovejte rostliny do tunečku

Vyvýšeným záhonem můžete pomoci starými okenními tabulemi vytvářejícími příznivé mikroklima a propouštějícími mimořádně důležité sluneční paprsky. Na květinové záhony se vzcházející flórou lehce položte průhlednou tkaninu. Při menší ploše zatižte rohy, větší pojistěte například kameny i po stranách, aby čerstvý větřík neodfoukl kryt. Čtvereční metr rouna vás vyjde přibližně na dvě eura. V hobby obchodech dostanete i pěstitelské tunélky, které se přes den zahřívají a následně předávají takto nakumulované teplo vegetaci.

Man with a digital tablet in a greenhouse conducting research. Okayama, Japan. March 2016

Květináčky stahujte až v polovině května

Květinové rostliny přestěhujte do větších nádob s čerstvou zeminou bohatou na živiny. Zároveň jim zvyšte příděl vody. Předběžně je však preventivně ponechte v bezpečném interiéru s dostatkem jasu. Květináče raději vyneste ven až ve zmíněné polovině května, což už by měl být opravdu spolehlivý termín před naše zeměpisné končiny.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram