Koupelna v podkroví? Žádný problém. S těmito radami její zařizování nebude až tak složité

Výhled na hvězdnou oblohu přes střešní koupelnové okno rovnou z vany je lákavá představa. Koupelna pod střechou má však nejen své přednosti, ale také úskalí. Podívejte se na ně s námi.

Než začnete plánovat dispozici podkrovního bytu a v rámci ní umístění koupelny, poraďte se se statikem, zda bude vaše podlaha schopna snést zátěž sanitární keramiky, především vany naplněné vodou. V každém případě musíte myslet i na to, že v koupelně je vlhký provoz a že důkladná izolace stěn a podlahy je více než nutná. Teprve potom můžete začít s instalací sanitárních zařízení.

Kam s nimi

Při zařizování podkrovní koupelny padají všechna pravidla o rozmístění sanitárního zařízení. Musíte zohlednit především šikmé stěny a podle nich umístit sanitu tak, abyste měli při jejím používání pohodlí.

Při osazení zařizovacích předmětů se pokuste vyhnout nejnižším místům, která jsou při nadezdívce. Ideální je, když se vám podaří situovat zařizovací předměty na zeď, která je kolmá na obvodovou zeď, nebo na zeď oproti nadezdívce. Ne vždy se ale podaří vyhnout se nejnižším místům podkroví.

3d render

koupelna v podkroví
Pomocí sádrokartonu si můžete vytvořit niky a různá místa pro odkládání v nejnižší části podkrovní koupelny. (Foto: Leroy Merlin)
Pokud je nadezdívka dostatečně vysoká, alespoň 130 cm, můžete k ní umístit vanu, ale nebudete se v ní moci sprchovat, jen sedět. Máte-li dostatek prostoru ještě pro samostatnou sprchu, je to atraktivní řešení. V opačném případě se snažte vanu raději otočit kolmo na nadezdívku a poté se na jednom jejím konci budete moci i postavit a osprchovat. Nezapomeňte u této části vany na zástěnu.

Na první pohled by se zdálo, že na tak vysokou nadezdívku v pohodě umístíte i umyvadlo, jehož horní hrana je obvykle 85 cm nad podlahou. Když si ovšem představíte mírně předkloněnou polohu člověka při mytí rukou, zjistíte, že se může hlavou dotýkat šikmé stěny. Problémem při takovémto situování umyvadla je i umístění zrcadla nad ním. Umyvadlu tedy raději najděte místo na stěně kolmé na obvodovou stěnu v dostatečné vzdálenosti od nadezdívky.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram